Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 16. týdnu 2021:

Londýn 20. dubna – Británie v úterý uvolnila dohled na hranicích, jehož cílem bylo zabránit hromadění kamionů v přístavech v důsledku byrokracie spojené s brexitom. Londýn přitom uvedl, že vozidla, která vyvážejí zboží do Evropské unie (EU), již nebudou potřebovat speciální povolení ke vstupu do přístavního pásma. Podle britské vlády se firmy na přepravu zboží již přizpůsobili novým požadavkům a přicházejí na hranice plně pripravené.Karlsruhe 21. dubna – Německý ústavní soud ve středu zamítl stížnost proti Fondu obnovy Evropské unie. Tím otevřel cestu pro schválení programu v Německu, které bylo dočasně zablokované, a tím i v celé EU. Program s názvem Next Generation EU musí schválit všechny členské státy, až potom mohou začít uvolňovat peníze, které mají jít na obnovu ekonomik a potřebné reformy. Německý ústavní soud zamítl podání namířené proti zákonu ratifikující fond. Ještě však nerozhodl o vlastní ústavní žalobe.Paríž 21. dubna – Letecká doprava ve světě se bude z pandemie nového koronavirus zotavovat pomaleji, než se původně předpokládalo. Důvodem je pomalé tempo vakcinace v mnoha zemích a obavy vlád z rychlého rušení protipandemických opatření. Uvedlo to ve středu Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA). Podle jeho odhadu dosáhne letecká doprava v tomto roce pouze 43% úrovně ve srovnání s předkrizovým rokem 2019.Brusel 22. dubna – Portugalsko jako první země Evropské unie dokončila svůj národní plán obnovy využití prostředků z fondu obnovy a předložila ho Evropské komisi (EK). Ve čtvrtek to uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Jelikož očkování proti onemocnění COVID-19 v Evropě postupuje, je o to důležitější spustit i pobídky, které podpoří zotavování ekonomík.Luxemburg 22. dubna – Vládní deficity v eurozóně a Evropské unii (EU) v minulém roce prudce stouply, stejně jako veřejné dluhy. Hlavním důvodem byla opatření ke zmírnění následků pandemie onemocnění COVID-19. V eurozóně vládní schodek v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) v roce 2020 vyskočil na 7,2% z 0,6% v roce 2019, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

V celé EU vládní deficit vzrostl na 6,9% HDP z 0,5% HDP.Frankfurt nad Mohanem 22. dubna – Evropská centrální banka (ECB) v souladu s očekáváním nezměnila své nastavení měnové politiky. Rada guvernérů v souladu s očekáváním ponechala klíčovou sazbu na 0,00%, sazbu pro mezní zápůjční operace na 0,25% a sazbu vkladové facility, takzvanou depozitní sazbu na -0,50%. ECB také potvrdila, že minimálně do konce března 2022 bude pokračovat v nouzovém pandemické programu nákupů aktiv Peppe, jehož celkový rámec představuje 1,85 bilionu eur.Washington 22. dubna – Počet Američanů, kteří v uplynulém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, klesl na nové pandemické minimum. To signalizuje, že zotavování trhu práce v USA nabírá na síle. Počet prvních žádostí o podporu v USA v týdnu skončeném 17. dubna na sezónní upravené bázi padl o 39.000 na 547.000, uvedlo americké ministerstvo práce.Londýn 23. dubna – Británie zaznamenala za finanční rok 2020/21, který skončil 31. března, svůj největší rozpočtový deficit v mírové historii. I samotný březnový schodek dosáhl největší hodnotu v historii měsíčních statistik. Důvodem je pandemie nového koronavirus a s ní spojené opatření.

Informoval o tom v pátek statistický úřad ONS.Berlín 23. dubna – Němečtí poslanci schválili v pátek doplňkový rozpočet ve výši více než 60 miliard eur. Cílem je zvýšit pomoc podnikům poškozeným pandemií nového koronavirus, jakož i zdravotnickému sektoru. Doplňkový rozpočet, který chce Berlín zafinancovat z nového dluhu, zvýší letošní nové půjčky země na rekordních více než 240 miliard eur.