Informoval o tom v pondělí v sídle Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) SR v Banské Bystrici jeho předseda Matúš Medvec s tím, že malé a střední podniky tvoří 99 procent všech podniků a jsou významným zdrojem inovací, které ovlivňují konkurenceschopnost.
Světový den duševního vlastnictví každoročně připadá na 26. dubna a jeho 21. ročník se na Slovensku věnuje významu malých a středních podniků pod heslem Chraň svůj nápad! Informoval o tom v pondělí v sídle Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) SR v Banské Bystrici jeho předseda Matúš Medvec s tím, že malé a střední podniky tvoří 99 procent všech podniků a jsou významným zdrojem inovací, které ovlivňují konkurenceschopnost. Nezbytná je však účinná ochrana jejich duševního vlastnictví.

„Tyto podniky zaměstnávají dvě třetiny zaměstnanců. Odhaduje se, že přibližně pouze 30 až 60 procent malých a středních podniků vyvíjí obchodní činnost déle než pět let. Naším klíčovým úkolem je poskytovat jim podporu při ochraně nápadů a myšlenek. Právě ochrana inovací před zneužitím zvyšuje obrat , potenciál a hodnotu podniků, jakož i celkovou konkurenceschopnost země, „konstatoval Medvec.

Podle něj inovace umožňují podnikům, aby rostly a zaměstnávaly více lidí, což posílí ekonomiku. Těm, kteří do inovací investují čas, úsilí a peníze, nabízí duševní vlastnictví způsob, jak z nich dostat užitek. Z evropské studie vyplynulo, že v případě malých a středních podniků s právy duševního vlastnictví je o 21 procent pravděpodobnější, že budou v následujícím období růst a stanou se rychle rostoucí firmou.

„V případě podniků, které vlastní celý soubor práv duševního vlastnictví, je ještě pravděpodobnější, že dosáhnou velmi vysoký růst. Pozitivní vliv na podnikání po ochraně svých práv duševního vlastnictví registruje až 54 procent malých a středních podniků,“ uvedl Medvec.

Koronakríza, kterou si loni prošel celý svět a zasáhla téměř každý podnik, se jen dotkla ÚPV SR minimální. „Duševního vlastnictví se dotkla jen minimálně. Až o 20 procent stoupl počet Slovenské vynálezů a mnohé reagovali i na vylepšení v boji proti aktuální pandemii. Pozitivní zprávou je podání téměř 3000 přihlášek ochranných známek, což představuje o čtyři procenta více než v roce 2019. Největší nárůst, přes 35 procent v porovnání s rokem dříve úřad evidoval při přihláškách designů. Převažující podíl přihlášek ochranných známek podaných na ÚPV SR, téměř 82 procent ze všech podání, přichází od domácích podnikatelů, „zdůraznil šéf ÚPV SR.

Podle Medvec zejména po zefektivnění interních procesů v úřadu se podařilo zkrátit lhůty řízení. V současnosti po splnění základních podmínek vědí vydat ochrannou známku do 30 dní a v případě patentu se jim podařilo zkrátit lhůtu téměř z pěti let na dva. Závisí to však na složitosti řízení.

„Co se týče rychlosti řízení, přiblížili jsme se ke světovým premiantem. Co se týče počtů průmyslových práv takové vynálezecké aktivity, stále máme co dohánět. Koronakríza však ukázala, že Slováci jsou inovativní, zvýšil se počet jejich vynálezů,“ shrnul předseda ÚPV SR.

V rámci světa je top inovativním regionem jednoznačně Asie, ať už jde o užitné vzory, ochranné známky, průmyslové vzory nebo patenty.