Dnešní Den Země nám připomíná, jak žít ekologičtější. Šetřit životní prostředí či peníze přitom můžeme i malou změnou chování. Například výměnou fyzických bankovních služeb za elektronické. Takto můžeme ročně ušetřit průměrně byť 75 eur.

Podle průzkumu 2muse pro 365.bank si vzhledem k aktuální pandemickou situaci uvědomuje význam ochrany životního prostředí až 83% populace. Z pohledu emisí CO2 se přitom každá krize dosud podepsala pod čistší ovzduší, ale vždy šlo jen o dočasný trend. Začít fungovat udržitelnější může být součástí našeho nového normálu.

I běžné bankovní služby přitom můžeme využívat ekologičtější. Prvním krokem je výměna fyzických služeb za digitální. Výhodou je fakt, že šetříme nejen papír či plasty, ale i své peníze. Několik bankovní poplatky za běžné bankovní úkony se totiž týkají těch, které probíhají fyzicky.

„Výměnou fyzického výpisu z účtu za elektronický, realizováním bankovních převodů online či nastavením PIN kódu ke kartě v mobilní aplikaci šetříme papír, životní prostředí, ale i své peníze. Pokud bychom využívali tyto služby alespoň jednou za měsíc fyzicky a každý rok bychom si potřebovali změnit heslo ke kartě, vyšlo by nás to průměrně téměř na 75 eur, „uvádí Linda Valko Gáliková, PR manažerka 365.bank.

Aktuální pandemie přitom nahrává elektronickým službám iv oblasti placení. Podle dat NBS ve druhém čtvrtletí minulého roku hodnota plateb kartou poprvé převýšila výběry hotovosti. Ty byly do té doby vždy vyšší než platby kartami. Rostl přitom i počet online plateb na internetu. Ve druhém čtvrtletí minulého roku se zvýšil jejich podíl na 11,4% a v závěru roku činil 12,4%.

Navzdory výraznému růstu plateb mobilem a hodinkami jsou tradiční platební karty stále nejpoužívanějším způsobem platby pro mnohé Slováky. Podle odhadů je u nás aktuálně v oběhu 5,5 milionu platebních karet. Slovenská spořitelna začne od června vydávat již pouze rozložitelné platební karty se schopností rozkladu až do 99%. Jsou vyrobeny z materiálu, který se po přidání do organického kompostu rychle rozkládá. Ekologičtější materiál použitý na výrobu byl podroben testu rozkladu v souladu se současnou normou na testování biologické rozložitelnosti plastů aniž karta ztratila vlastnosti jako bezpečný platební prostředek. Později banka plánuje zavést i recyklované platební karty. Slovenská spořitelna navíc prodlouží platnost karet z 3 na 4 roky, čímž dosáhne nižší spotřebu materiálu. Proces recyklace platebních karet je součástí udržitelných aktivit České spořitelny s cílem snižovat uhlíkovou stopu. Více detailů o shromažďování karet v pobočkách prozradí brzy.

„Recyklace platebních karet je po zrušení billboardů opětovně potvrzením odpovědného přístupu České spořitelny ke společnosti a životnímu prostředí. Těšíme se, že s otevíráním ekonomiky a výrazným růstem oblíbenosti bezkontaktních plateb přineseme jako první banka na Slovensku tuto užitečnou inovaci. Věříme, že udržitelný přístup ocení naši současní, ale i budoucí zaměstnanci a klienti, a že se nám podaří i tentokrát inspirovat další firmy a podnikatele naší země k zodpovědnějšímu přístupu k podnikání, „vysvětluje Dáša Juríková, ředitelka marketingu České spořitelny.